top of page

Düşmanlarının Korkulu Rüyası, Bir Alman Efsanesi

TIGER I

Tiger I (Resmi adıyla Panzerkampfwagen VI Tiger Ausf. E) Nazi  Almanyası tarafından 1942'den 1944 yazına kadar üretilen bir ağır tanktır.

Bu tankı illâki bir yerlerden duymuşsunuzdur. Özellikle World of Tanks oyununda herkesin sevdiği bu tankın bir de tarihçesini öğrenmek ister misiniz? O zaman gelin ve beraber bakalım.

Geliştirilme

 

Naziler, daha doğrusu Nazi partisi iktidara geldiğinde Adolf Hitler önderliğinde ülkenin her alanında önemli  yeniliklerde bulunuldu. Ve tabiki bu yeniliklerin biri de orduydu. Her ne kadar Versay anlaşması yürürlükte olsada Adolf Hitler bu Anlaşmayı çiğniyor ve ülkesi için her alanda yenilik yapıyordu. Yani ülke sanayileşme sürecindeydi.

1937 senesinde Henschel firması 35 ton ağırlığında olacak şekilde ağır tank yapmayı planladı. Ancak bu gereksizdi . Çünkü Blitzkriegde yani Yıldırım harbinde Panzer III ve Panzer IV tankları, düşman tanklarını bozguna uğratmıştı. Fakat 1941 yılında Almanlar T34 ve KV tanklarınla karşılaşmaya başladı. Panzer III ve Panzer IV tankları bu tankların zırhlarını önünden düşük ihtimalle delebiliyordu. İşte bu noktada artık ağır tanklara gereksinim arttı. 

Hitler bunun üzerine Porsche'ye ağır tank yapılması emrini verdi. Porsche o zamanlarda araba üretiyordu. Her ne kadar araba üretiyor olsa da emir Hitler'den geldiği için yapmak zorundaydılar. İlk başta ne yapacaklarına tam karar veremediler. Ancak daha sonra tasarımcılar VK 45.02 tasarımının üretilmesine hem fikir oldular. Bu arada Henschel markasıda projeye dâhil olduğunu açıklamış ve o da tasarımlara başlamıştı. Yani iki firma bir rekabete girmişti.

Heinz Guderian üretilecek olan tanka 8,8 cm KwK 36 L/56 topu takılmasını istedi. Çünkü Blitzkrieg yâni Yıldırım Harbinde bu top, düşman zırhlılarına karşı çok işe yaramıştı. Heinz Guderian Hitler'e bunu söyleyince bu fikri çok doğru buldu ve Hitler 8,8 cm KwK 36 L/56 topunun takılmasını emretti. 

Plana göre İki firma 1942'de Hitler'in doğum gününe kadar tanklarının prototiplerini Hitler'e sunacaklardı. Aşağıda Porsche firmasının ve Henschel firmasının Tiger tanklarının prototiplerine bakabilirsiniz.

(Porsche Tasarımı)

(Henschel Tasarımı)

Hitlere Sunma

Her iki firmada prototiplerini bitirmiş ve Hitler'e göstermek için hazırlardı. Ancak ne var ki Porsche, prototipini sunarken prototipin motorunda yangın çıkmış ve bu yüzden Hitler çok sinirlenmişti. Bir de üstelik Porsche tasarımı Henschel tasarımından biraz daha karmaşıktı. Bunun üzerine Hitler Henschel tasarımını seçti ve Henschel'dan olabildiğince hızlı bir şekilde Tiger tankı üretilmesi istendi.

Savaş Meydanı

Temmuz 1942'de Tiger'lar savaşlarda görünmeye başlandı. Tiger tankları ilk olarak Leningrad Kuşatmasında görev aldı. Bu savaşta Tiger'lar önemli başarılar elde etti.

-Ünlü tank ası Otto Carius Tiger I tankıyla çoğunlukla doğu cephesinde olmak üzere 150'den fazla tank imha etmiştir. Otto Carius'un bir diğer başarısı ise Tiger Tankıyla bir uçak düşürmesidir.

-13 Haziran 1944 tarihinde Villers-Bocage muharebesinde SS 101. Ağır Panzer Taburu'nun 2. Bölüğüne bağlı Michael Witmann komutasındaki Tiger I 12'si tank olmak üzere toplam 27 zırhlı aracı imha etti.

Tiger I tankının başarıları anlatmakla bitmez . Bu tank her zaman müttefiklerin korkulu rüyasıydı. Karşılarına bir Tiger tankının çıkmasını asla istemezlerdi.

Son

1944 tarihinde Hitler'in emriyle ağır tankların geliştirilmesi durduruldu. Çünkü onlar hep ağır tank yaptıkça, yaptıkları bu ağır tanklar hep hantal ve yavaş oluyordu. Müttefikler T-34 gibi KV-1 gibi M4 Sherman gibi üretimi ucuz ve etkili tanklar yapmaya devam ediyorken, Almanlar daha ağır tanklar yapıyor ve bu ağır tanklardan az sayıda üretiyorlardı. Çünkü bir tanesinin maliyeti çok fazlaydı.

Aslında Almanların hatası ülkelerini kurtarmanın yolununun ağır tanklar olduğunu düşünmeleriydi. Müttefikler üretimi kolay ve daha ucuz tanklar üretirken Almanlar Maus gibi Tiger II gibi ağır tanklar üzerine yoğunlaşıyorlardı.

 

Ağır tankların geliştirilmesi iptal edilmişsede Tigerlar 2. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar hep hizmet gördüler.

Her ne olursa olsun, Tiger I her zaman bizim için mükemmel bir tanktır ve hiç bir zaman unutulmayacaktır. 

Özellikler

 

Sizin ''Yav kardeşim sen bu tankın tarihini anlattın, Eyvallah. Ama birazda özelliklerini anlat'' dediğinizi duyar gibiyim. Hay hay, gelin ve özelliklerine bakalım.

Zırh

Sevgili dostlar ! Gelin ve bu inanılmaz tankın ilk önce zırhına göz atalım:

-Gövde Zırhı

Tiger I'in ön zırhı 100 mm'dir. Ancak ön zırhı neredeyse 90 derecedir. Yâni çok eğim yok. Size bunun kötü olmasını şöyle anlatayım. Eğer bir zırha eğim verirseniz, o zırhın etkinliği daha da artar. Örnek verecek olursak ; eğer 100 mm'lik bir zırha 60 derecelik açı verirseniz bu zırhın etkisi 200 mm'ye çıkar. 

 

Ne var ki Tiger I'in ön zırhında neredeyse hiç eğimli zırh yoktur. İşte bu özellik tankın en kötü yanlarından biridir.

Tankın gövdesinin yan zırhları 80 mm'dir. Ve bu zırhdada hiç eğim yoktur. Gövdenin arka zırhıda yan zırhları gibi 80 mm'dir.

-Taret Zırhı

Taretin ön zırhı 100 mm, yan zırhları ve arka zırhı ise 80 mm kalınlığındadır.

Dostlar, farkettiyseniz Sovyetlerin T-34 tanklarının ön zırhı eğimlidir. Zaten bu yüzden Panzer III ve Panzer IV tankları T-34'lerin ön zırhını delmede çok zorlanıyordu. Ancak ne var ki Tiger I'in ön zırhında neredeyse hiç eğim yoktur.

Top

Yukarıda tankın tarihini anlatırken Heinz Guderian'ın 8,8 cm KwK 36 L/56 topunun takılmasını istediğini ve Hitler'in bunu onayladığını söylemiştik. İşte bu yüzden Tiger I tankının ana silahi bu toptur. Bu topun 3 tane mühimmatı vardır. Bunlar; Pzgr. 39 (APCBC) , Pzgr. 40 (APCR) ve Gr. 39 HL (HEAT) mühimmatlarıdır.

Peki ya topun bu mühimmatları ne kadar kalınlıkta zırh deler ?

Bu ölümcül topun 30 derecelik eğimli bir zırha etkileri şöyledir:

-Pzgr. 39 (APCBC) mermisi ;

100 metrede 120 mm,

500 metrede 110 mm,

1000 metrede 99 mm,

1500 metrede 91 mm,

2000 metrede 83 mm kalınlığında zırh delmektedir.

Ağırlığı 10.2 kg ve namlu çıkış hızı ise 773 m/s'dir.

-Pzgr. 40 (APCR) mermisi ise ;

100 metrede 171 mm,

500 metrede 156 mm,

1000 metrede 138 mm,

1500 metrede 123 mm,

200 metrede 110 mm kalınlığında zırh delebilmektedir.

Ağırlığı 7.3 kg ve namlu çıkış hızı ise 930 m/s'dir.

-Gr. 39 HL (HEAT) mermisi ise

100 metrede 90 mm,

500 metrede 90 mm,

1000 metrede 90 mm,

1500 metrede 90 mm,

2000 metrede 90 mm kalınlığında zırh delebilmektedir.

Ağırlığı 7.65 kg ve namlu çıkış hızı 600 m/s'dir.

Motor

Tiger I'e motor olarak 700 beygir gücünde olan Maybach HL230 P45 motoru takılmıştır. Tankın hızı 40 km/sa 'dir.

Mürettebat

Bu tankın mürettebat sayısı komutan, yükleyici, nişancı, sürücü ve telsiz operatöründen olmak üzere 5 kişidir. 

bottom of page