top of page
pzkpfw_vii_1024x600_noc_ru.png
Bir zamanlar Yapılması Planlanmış Tank

Panzer VII Löwe

Panzerkampfwagen VII Löwe II. Dünya Savaşı sırasında Krupp firması tarafından, Sovyet ağır tanklarına karşı tasarlanan ancak hiçbir zaman üretilmeyen bir süper ağır tanktır.

Geliştirilme

Bu tankın geliştirilme aşamasına 1 Kasım 1941'de başlanmış ve Şubat 1942'de Krupp şirketi VK 70.01 (K) olarak adlandırdığı bu tankı önermiştir. Daha sonra ise ''Löwe'' olarak adlandırılmıştır.  Bu tankın yapılma nedeni ise Sovyet ağır tanklarının gelişmesidir. 

1942'nin ilk aylarında, Krupp firmasına Sovyet ağır tanklarına karşı, Panzerkampfwagen VII Löwe olarak adlandırılan güçlü bir tank tasarlanması emredildi.  Krupp bu emri aldıktan sonra tank tasarlamaya başladı. Tasarımcılar bu tankın 2 varyantının üretilmesini planladılar. Biri ağır (Schwerer) varyantı diğeri ise hafif (Leichter) varyantıydı. Adolf Hitler bu 2 varyantın tasarımını incelerken Schwerer tasarımının daha  etkili olduğunu ve  Leichter tasarımının iptal edilmesini emretti. Sonuç olarak Schwerer tasarımı üretilecekti. 

Bu proje için 1942 yılının  Şubat ayından Mayıs ayına kadar Löwe gereksinimlerine dayanan 6 farklı tasarım değerlendirildi. Fakat 5/6 Mart 1942 tarihinde daha ağır tankların siparişi alındı ve bu yüzden proje Temmuz 1942'de sonlandırıldı. Her ne kadar üretiminden vazgeçilmiş olunsa da Panzer VIII Maus'un geliştirilmesine yol açtı.

 

Az öncede dediğimiz gibi tankın iki tane tasarımı vardır. Hadi gelin bunlara bakalım:

Schwerer Löwe

1-Schwerer Löwe

-90 ton ağırlığında olması planlanmıştı.

​-Resimden anlaşıldığı gibi tankın tareti tankın ortasında

yer alacak şekilde tasarlanmıştı.

Zırh

-Tankın zırhı tek kelimeyle mükemmel:

Gövde zırhına bakacak olursaktankın ön zırhı 100 - 150 mm arası

tasarlanmıştı. Her ne kadar az gibi gözüksede ön zırhta çok iyi bir eğim var. Böylelikle zırhı neredeyse 200 - 220 mm kalınlığa çıkıyordu. Hâliyle IS tankları bile bu tankın zırhını delmede çok zorlanacaktı.  

Yan zırhlar 80 - 100 mm kalınlıkta tasarlanmış ve son olarak arka zırh ise kaynaklara göre 80 mm olarak tasarlanmıştı.

Taret zırhına gelecek olursak; şunu en baştan söylemeliyizki kule yuvarlak biçimdedir. Bu da zırhın etkinliğini fazlalaştırır. Taretin ön zırhı 100 - 140 mm kalınlığında tasarlanmış. Görseldende görüldüğü gibi taretin ön zırhı dar açılı. Hatta topun kalkanıyla bu zırh daha da fazlalaşıyor. Yâni düşmandan gelen mermiler çok kolay bir şekilde sekebilir. Yan zırhları 80 - 100 mm kalınlığıda düşünülmüş. Arka zırh ise neredeyse 80 mm kalınlığında tasarlanmıştır.

Top

-Top olarak ise o zamanın en iyi toplarından olan 10,5 cm KwK46 L/70 topu veya 150 mm Kanone L/37 (veya L/40) takılacaktı. Bu da demek oluyorki Sovyetlerin KV ve IS tanklarının zırhlarını rahat bir şekilde delebilmek üzere tasarlanmıştı.

Motor

-Motor olarak ise 1000 beygir gücü olan Daimler-benz motoru takılacaktı. Çünkü bu kadar ağırlıktaki bir tankı ancak 1000 beygirlik bir motor hareket ettirebilirdi. Azami hızı ise 23 km/sa olması öngörülüyordu. Fakat hızı biraz arttırmak için paletlerin genişliği 900 - 1000 mm arası kalınlığa ulşması düşünüldü. Böylelikle tankı hızı 30 km/sa ' ye çıkarılacaktı. 

Mürettebat

Tank, 3'ü kule 2'si gövdeden oluşacak şekilde 5 kişilik mürettebattan oluşacaktı.

2-Leichter Löwe

Şunu en baştan söylemeliyizki Leichter Löwe tasarımı, Schwerer 

Löwe tasarımına çok benzer. Aşağıda yazılanlar Schwerer Löwe

tasarımındaki yazılanlarla çok benzeyecektir. Bunu aklınızdan 

çıkarmayın.

-76 ton ağırlığında olması planlanmıştı.

-Tankın tareti görselde görüldüğü gibi tankın arkasında olması planlanmıştı.

-Schwerer Löwe ile arasındaki ana fark taretin tankın arkasında yer almasıdır.

Zırh

-Ön gövde zırhı 100 mm'dir. Zırhın eğimi ile beraber etkisini 220 mm ye kadar arttırır. Yan zırhlar ise 80 - 100 mm olarak tasarlanmış. Arka zırhın ise 80 mm olması planlanmıştı.

Top

Top olarak ise o zamanın en iyi toplarından olan 10,5 cm KwK46 L/70 topu veya 15 cm Kanone L/37 (veya L/40) takılacaktı.

Motor

Motor olarak 1000 beygir gücü olan Daimler-benz motoru takılıp hızı 23 km/sa olması planlandı. Ancak hızın daha da arttırılması istenildi ve bu yüzden paletler genişletilip 900 - 1000 mm kalınlığa ulaştı. Ve böylece hız 30 km/sa ' ye çıktı.

Mürettebat

Schwerer Löwe tasarımında da olduğu gibi , 3'ü kulede 2'si gövdede olmak üzere tank 5 kişilik mürettebattan oluşacaktı.

Ek Bilgi

World of tanks oyunundaki Pz. Kpfw. VII (Panzer VII) aslında Leichter Löwe'ye dayanmaktadır.

Leichter Löwe

bottom of page